- oblicza epok 3.1

Różne oblicza epok literackich

O epokach literackich można powiedzieć naprawdę dużo, a temat i tak nigdy nie zostanie wyczerpany. Dlaczego? Ponieważ do omówienia są najróżniejsze teksty literackie, które powstawały na przestrzeni lat. A jest ich ogrom i będzie jeszcze więcej, jeżeli weźmie się pod uwagę współczesne czasy. To właśnie o takich epokach literackich, uczniowie dowiadują się w okresie szkolnym. W szczególności, jeżeli mowa jest o szkole średniej, która jest także okresem przygotowania do matury, dla wielu uczniów. To właśnie na końcu szkoły średniej, młodzi ludzie mają do czynienia z książką o tytule Oblicza epok 3.1.

Począwszy od Młodej Polski

Jak można się domyślić po tytule – część pierwsza podzielona jest na dwie części. Pełny tytuł pierwszej części brzmi “Oblicza epok 3.1. Język Polski. Podręcznik. Klasa 3. Część 1. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony”, autorstwa Dariusza Chempereka, Dariusza Trześniowskiego oraz Adama Kalbarczyka. Na samym początku można znaleźć szerokie omówienie treści, jakie związane są z Młodą Polską. W kolejnych rozdziałach omawiane jest Dwudziestolecie Międzywojenne, które to miało znaczący wpływ na to, jak wyglądała literatura wtedy, a jak wygląda teraz.

Znani twórcy

Wśród wymienianych nazwisk w książce, nie brakuje takich osobistości, jak Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Fiodor Dostojewski, Władysław Stanisław Reymont, Stefan Żeromski, Stanisław Wyspiański, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Materiał jest realizowany przede wszystkim metodą pogłębionej analizy i interpretacji tekst. Młodzi ludzie nie tylko uczą się, ale również będą mieli okazję do tego, aby nabyć umiejętności praktyczne, które nie tylko będą sprawdzać podczas różnych sprawdzianów, ale również podczas egzaminu dojrzałości. Aby pokazać aktualność starszych tekstów, zostały one zestawione z tekstami nowocześniejszymi, które także przypadną młodym ludziom do gustu. Książka jest oceniana pozytywnie przez wielu uczniów, ale także ich rodziców i pedagogów.